Απίστευτη ανατροπή στη Βάρδα * Από 0-3, νίκησε 4-3

Ένα από τα πιο “γεμάτα” ματς των τελευταίων ετών, σε φάσεις, γκολ και συγκινήσεις έγινε χθες στο “Γρηγόριος Καλάκος” στη Βάρδα, με τον ΠΑΟΒ να ανατρέπει το 0-3 του α’ εικοσάλεπτου και να επικρατεί της Καλαμάτας με 4-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4′ με τον Ρονκάτο και έφτασαν στο 0-3 με δυο γκολ του Αθανασόπουλου στο 8′ και στο 21′, στις μοναδικές φάσεις που είχαν σε όλο τον αγώνα.

Το 0-3 ήταν “μαγική εικόνα” καθώς ο ΠΑΟΒ πίεζε στο μισό γήπεδο από το πρώτο λεπτό και μέχρι το τέλος, όπου έγινε η ανατροπή.

Στο 13′ ο Καλογερόπουλος δοκάρι, ο ίδιος παίκτης στο 28′ είδε τον Γκόμεζ να απογειώνεται στο “Γ” και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 32′ φάουλ του Γ. Πολίτη απόκρουσε ο Γκόμεζ και στο 33′ διπλή χαμένη ευκαιρία από τους Ανδριέλο και Λιόση με τον Ερέκι να διώχνει λίγο πριν τη γραμμή και τον Γκόμεζ στη συνέχεια να αποκρούει το σουτ. Στο 44′ ο ΠΑΟΒ μειώνει με πέναλτι του Λιόση, που κέρδισε ο Κωνσταντινίδης.

Στο β’ ημίχρονο, ο Γκόμεζ νίκησε σε τετ α τετ τους Κωνσταντινίδη (47′) και Γούρμο (52′), ενώ στο 49′ ο Λιόσης πλασάρισε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 59′ ο Π. Πολίτης κέρδισε πέναλτι αλλά ο Λιόσης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, μένοντας έτσι το 1-3. Όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟΒ ήταν πιο εύστοχος και μετέτρεψε τις ευκαιρίες σε γκολ. Στο 68′ ο Ντόμας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-3 και στο 74′ ο Κωνσταντινίδης ισοφάρισε. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 88′ με κεφαλιά του Δημητρίου μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντόμα.

ΠΑΟΒ: Καπούταγλης, Λιόσης, Χούσα, Δ.Νικολόπουλος, Δημητρίου, Ανδριέλος (71′ Θ. Νικολόπουλος), Γ. Πολίτης, Καλογερόπουλος (38′ Γούρμος), Κωνσταντινίδης (90′ Σιδέρης), Ντόμας (90+2′ Παλιάτσας), Π. Πολίτης

Καλαμάτα: Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Ερέκι, Σαραντόπουλος (80′ Ντενικόλο), Ζαχαρόπουλος, Ρονκάτο (76′ Μερκούρης), Γκασούκας (58′ Νινιός), Αθανασόπουλος.

Νίκες για Αστέρα Αμαλιάδας και Πανηλειακό

Ο Πανηλειακός νίκησε με 1-0 την Ζάκυνθο με γκολ του Γιάννη Σωτηρόπουλου στο 50ο λεπτό. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Πύργου έμεινε μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μετά και την ήττα της Καλαμάτας.

Στα Βραχνέικα ο Αστέρας δυσκολεύτηκε μόνο στο α’ ημίχρονο κόντρα στον Διαγόρα. Στο 45′ ο Μπαρμπαρούσης έκανε το 0-1 και στο πρώτο λεπτό του β’ μέρους ο Κέρι το 0-2. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με δυο γκολ του Μαρουκάκη στο 72′ και 74.