Έπεσε από την κορυφή ο Αστέρας – Ηττα για Κόροιβο

Από την κορυφή της βαθμολογίας του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής έπεσε για πρώτη φορά ο Αστέρας Αμαλιάδας μετά την ήττα του στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής από τον Αστέρα Βλαχιώτη με 2-0 στους Μολάους. Η ομάδα της Αμαλιάδας θα συνεχίσει το πρωτάθλημα με άλλον προπονητή (αναμένεται να ανακοινωθεί εντός των προσεχών ωρών), καθώς αμέσως μετά την ήττα γνωστοποίησε την παραίτησή του ο Τίμος Καβακάς.

Στον Πύργο, για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Πανηλειακός με γκολ στο 94ο λεπτό (Νιφορόπουλος), πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, αυτή τη φορά κόντρα στην Αχαϊκή. Νίκη με 1-0 και για τον ΠΑΟ Βάρδας επί του ουραγού Λεωνιδίου, με σκόρερ τον Δημητρίου στο 16ο λεπτό.

Ηττα στην παράταση για τον Κόροιβο

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Κόροιβος γνώρισε την ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ με 91-87. Οι κυανόλευκοι, που έχουν παράπονα από τη διαιτησία, είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά ισοφαρίστηκαν με εύστοχη βολή του Τσόχλα 4’’ πριν από τη λήξη και είχαν άστοχο τρίποντο από τον Πόσλεϊ στην εκπνοή.

Στην παράταση και πάλι πάλεψαν ως τα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 28 (2)Μιλεντίγιεβιτς, Ρούντρι 3, Ντίκερσον, ΝτεΚόζεϊ 17, Πόσλεϊ 21 (6), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 6(2), Σπυριδωνίδης 2, Χάινς 10.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10 (1), Κόνιαρης, Μαργαρίτης 4, Τζόουνς 18, Τρις, Χρυσικόπουλος 17, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 7 (1), Ζάρας 6, Κατσίβελης 2, Γκος 25 (4).

Categories: Αθλητικά