Φουλ της…ισοπαλίας και ήττα στο μπάσκετ

Αποκομίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας προχώρησαν οι τρεις ηλειακές ομάδες της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στο μπάσκετ ο Κόροιβος δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον Φάρο στη Λάρισα με 82-78. Αναλυτικά:

Μόνο ισοπαλίες…

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αστέρας Αμαλιάδας πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην Καλαμάτα με 1-1. Στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου οι «βυσσινόλευκοι» ήταν μαχητικοί και επικρατώντας στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο. Κατάφεραν σε αυτό το διάστημα να πετύχουν γκολ με τον Κέρι (10’) ενώ δημιούργησαν και μια – δυο καλές φάσεις για να κάνουν το 0-2, με κορυφαία του Κέρι στο 45’.

Στο β’ μέρος τα πράγματα άλλαξαν με την Καλαμάτα να πιέζει και να ισοφαρίζει με φάουλ του Καμινιώτη, αλλά από κει και πέρα να μην απειλεί την εστία του Τσάμη.

Στον Πύργο, ο Πανηλειακός έπαιξε «μονότερμα» τον Τσικλητήρα Πύλου, είχε δοκάρι στο 25’ με τον Ντάνκουα αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Μπίζου στο 28’, στην μοναδική φάση που απείλησαν οι φιλοξενούμενοι. Οι ερυθρόλευκοι παρά τις ευκαιρίες που είχαν το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Κρεββατά στο 87’.

Στην Αχαγιά, ο ΠΑΟΒ πήρε έναν βαθμό μένοντας στο 0-0 με την Αχαϊκή, έχοντας παράπονα από τη διαιτησία καθώς ακυρώθηκε γκολ στο 65’. Μετά το σφύριγμα της λήξης υπήρξε συμπλοκή παικτών στη φυσούνα του γηπέδου της Αχαγιάς.

Ξύπνησε αργά…

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κόροιβος στο α’ μέρος του αγώνα με τον Φάρο στη Λάρισα και παρά την αφύπνισή του στο β’ ημίχρονο δε μπόρεσε να φτάσει στη νίκη. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ηττήθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με 82-78 και πλέον θα προσπαθήσει στις 30 Δεκεμβρίου κόντρα στον Προμηθέα να πάρει εντός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 24 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ντρέιπερ, Σάφτενααρ 11 (8 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαμακάριος 5 (1), Μαραγκός 8 (8 ριμπάουντ), Μουράτος 3 (1), Διαμαντάκος 7, Βαβάτσικος 7 (1), Γκάλογουεϊθ, Μπάντερ.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 17 (1), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης 5 (1), Ράουντρι 6 (1), ΝτεΚόζεϊ, Πόσλεϊ 24 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σκουλίδας 4, Χάινς 18 (2), Ντίκερσον 2.

Categories: Αθλητικά